آیا برای استفاده از متن به صوت آریانا نیاز به اتصال به اینترنت دارم؟

درصورتی‌که سرویس آریانا را روی سرور اختصاصی خود نصب کرده‌اید و از طریق شبکه داخلی به آن دسترسی دارید نیاز به اتصال اینترنت ندارید. ولی اگر سرور شما در شبکه اینترنت قرار دارد یا اینکه بسته اعتباری آریانا را از سایت عصر گویش پرداز خریداری کرده‌اید برای تبدیل نوشتار به گفتار نیاز به اینترنت دارید.
علاوه‌براین اگر از SDK دات‌نتی آریانا استفاده می‌کنید نیاز به اتصال اینترنت ندارید.

آیا برای استفاده از سرویس متن‌خوان آریانا باید حتماً به سرورهای شرکت عصرگویش‌پرداز متصل گردم؟

خیر، شما می‌توانید پکیج نرم‌افزار را خریداری نموده و روی سرور یا کامپیوتر ویندوزی خود نصب نمایید. از این به بعد کامپیوتر شما نقش سرویس‌دهنده متن به گفتار را خواهد داشت و کلاینت‌های موجود در کامپیوتر شما یا هر کامپیوتر دیگری که به آی‌پی کامپیوتر شما از طریق شبکه داخلی یا اینترنت دسترسی داشته باشند، می‌توانند از این سرویس استفاده نمایند.

سرعت تبدیل متن به گفتار چقدر است؟

سرعت تبدیل نوشتار به صوت به قدرت پردازشی رایانه شما بستگی دارد. به صورت میانگین یک جمله ۱۰ کلمه‌ای در کمتر از ۰.۵ ثانیه به گفتار تبدیل می‌شود. در صورتی که سرور شما تعداد هسته‌های بیشتری داشته باشد، آریانا می‌تواند چندین متن را به صورت هم‌زمان با همین سرعت به صدا تبدیل نماید.

آیا برنامه‌نویسان در پلت‌فرم‌های غیرویندوزی مانند لینوکس، الستیکس، اپل، اندروید و وب می‌توانند به سرویس آریانا متصل گردند؟

بله، از آنجا که سرویس آریانا مبتنی بر دو پروتوکل استاندارد REST و WebSocket بنا شده است، از تمامی پلت‌فرم‌ها و سیستم‌عامل‌ها می‌توان با آن ارتباط برقرار کرد.

نیازمندی‌های نرم‌افزار آریانا چیست؟

برای پاسخ به این سوال به بخش نصب و راه‌اندازی مراجعه نمایید.

مفهوم لایسنس چیست؟ آیا اگر آریانا را با ظرفیت ۲ لایسنس خریداری کنم، تنها دو بار می‌توانم نرم‌افزار را نصب کنم؟

تعداد نصب‌های نرم‌افزار نامحدود است، و لایسنس به معنی ظرفیت پردازش هم‌زمان درخواست‌هاست. به عنوان مثال اگر تعداد لایسنس‌های شما ۵ باشد، آریانا حداکثر ۵درخواست را به صورت هم‌زمان پردازش می‌کند و درخواست‌های بعدی در صف قرار می‌گیرند و بلافاصله پس از آزادشدن ظرفیت لایسنس، به درخواست‌های بعدی پاسخ داده می‌شود.

آیا برای افزایش لایسنس نیاز به بازگرداندن قفل USB و نصب مجدد نرم‌افزار است؟

خیر، برای افزایش لایسنس کافی است با بخش فروش شرکت عصرگویش‌پرداز تماس حاصل نمایید و پس از پرداخت مبلغ موردنظر، کد فعال‌سازی جدید را از سایت دریافت نمایید.

درخواست‌های هم‌زمان را به چه صورت پردازش می‌کند، به ترتیب پردازش می‌کند یا به صورت موازی؟

درخواست‌های هم‌زمان با توجه به تعداد لایسنس‌های خریداری شده، به صورت موازی و با حداکثر توان پردازشی سرور شما، پردازش می‌شود. به عنوان مثال اگر تعداد لایسنس‌های شما ۵ باشد، آریانا حداکثر ۵درخواست را به صورت هم‌زمان پردازش می‌کند و درخواست بعدی در صف قرار می‌گیرند و بلافاصله پس از آزادشدن ظرفیت لایسنس، به درخواست بعدی پاسخ داده می‌شود.

آیا نرم‌افزار نسخه آزمایشی دارد؟

خیر، برای شنیدن صدای آریانا و مشاهده قابلیت‌های آن به دموی آریانا مراجعه نمایید. برای بررسی نحوه اتصال به آریانا و نمونه‌کدها راهنمای اتصال را مشاهده نمایید.

آیا برای زمانی که کلمه‌ای در واژگان نرم‌افزار موجود نباشد یا تلفظ موردنظر توسط آریانا تولید نشود، راه‌حلی وجود دارد؟

زمانی که کلمه موردنظر شما در دیتابیس آریانا وجود نداشته باشد، آریانا سعی می‌کند طبق الگوریتم‌های هوش مصنوعی تلفظ آن را به صورت اتوماتیک پیدا کرده و آن را به صوت تبدیل کند. در صورت نیاز شما می‌توانید با اعراب (قراردادن فتحه، کسره، ضمه، سکون و تشدید) تلفظ صحیح را تولید کنید یا اینکه کلمه موردنظر خود را به آریانا اضافه نمایند.

حداکثر چند کلمه را می‌توان به آریانا اضافه نمود؟

شما می‌توانید حداکثر 2 هزار کلمه به دیتابیس آریانا اضافه نمایید.

آیا آریانا کلمات زبان‌های دیگر مانند عربی و انگلیسی را نیز می‌خواند؟

کلمات عربی که در زبان فارسی متداول باشند و همچنین کلیه کلمات انگلیسی توسط آریانا به گفتار تبدیل می‌شوند.

آیا سرویس آریانا را می‌توان در اندروید یا iOS اجرا کرد و بدون نیاز به اینترنت، نرم‌افزارهایی با قابلیت متن به گفتار فارسی تولید کرد؟

سرویس آریانا فقط روی سیستم‌عامل‌های ویندوز نصب می‌گردد ولی امکان ارتباط با آن از سایر پلت‌فرم‌ها وجود دارد. بنابرین برای تولید نرم‌افزارهایی مانند پیامک‌خوان فارسی، نیاز است از طریق اینترنت، به سرور آریانا متصل شد.

آیا سرویس آریانا با صفحه‌خوان‌های مثل جاز و NVDA یکپارچه شده و برای خواندن متون صفحه نمایش رایانه می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد؟

خیر، متن‌خوان آریانا یک سرویس‌دهنده است و برنامه‌نویسان طبق پروتکل‌های ارتباطی می‌توانند با آن تعامل داشته باشند.

آیا خطاهای نوشتاری که در متون فارسی زیاد رخ می‌دهد، آریانا را دچار مشکل می‌کند؟

آریانا در درون خود دارای یک سیستم اصلاح متن قدرتمند است که بسیاری از خطاهای متداول و شکل‌های غیراستاندارد نوشتاری (مثل «باطلاع» به‌جای «به‌اطلاع») را قبل از پردازش صدا تصحیح می‌کند. با این حال املای صحیح کلمات تأثیر مثبتی روی تلفظ صحیح متن دارد.