نیازمندی‌ها

 • 512 مگابایت حافظه RAM

  این میزان حافظه باید برای اجرای نرم‌افزار آزاد باشد.

 • قفل سخت‌افزاری USB

  این قفل سخت‌افزاری به همراه بسته آریانا ارائه می‌شود.

 • دات‌نت فریم‌ورک نسخه 4.5

  این پیش‌نیاز، هم‌زمان با نرم‌افزار آریانا نصب خواهد شد.

 • سیستم عامل ویندوز

  قابل نصب بر روی ویندوز ویستا، 7، 8، 10، ویندوز سرور 2008 و یا جدیدتر

نصب و راه‌اندازی

 1. شما با طی مراحل زیر می‌توانید سرویس آریانا را نصب و اجرا کرده و برنامه تست کلاینت آن را اجرا نمایید.
 2. فایل نصبی نرم‌افزار را اجرا نمایید و مراحل گفته شده دنبال نمایید.
 3. قفل USB سرویس آریانا را به رایانه متصل نمایید. سپس برنامه کنسول آریانا (ArianaConsole.exe) را از طریق میانبر ایجاد شده روی دسکتاپ اجرا کنید.

در اولین بار ورود نیاز است نرم‌افزار را فعال‌سازی نمایید. بدین منظور، در کنسول آریانا وارد صفحه Service Manager شده و شناسه محصول (Product ID) و شناسه رایانه (Computer ID) خود را یادداشت نمایید.
سپس به صفحه فعال‌سازی محصولات در سایت عصر گویش پرداز مراجعه نموده، از فهرست محصولات، سرویس متن‌خوان آریانا را انتخاب نمایید. سپس با وارد کردن شناسه محصول و شناسه رایانه در بخش مربوطه، شناسه فعال‌سازی خود را دریافت نمایید. این شناسه باید در کادر Activation Code در کنسول آریانا وارد شود

اجرا

سرویس آریانا به صورت Windows Service در حین فرآیند نصب اولیه در سیستم عامل شما نصب و تنظیم می‌شود. در این صورت در کنسول آریانا داخل زیرگروه Service، وضعیت سرویس به صورت Stopped مشاهده می‌شود.

در صورتی که به هر دلیلی سرویس در حین فرآیند نصب اولیه به صورت موفقیت‌آمیز نصب نشده باشد، وضعیت سرویس به حالت Not installed نشان داده می‌شود. در این حالت با کلیک روی دکمه Install، سرویس نصب خواهد شد.

در مرحله بعد، کاربرانی که مجاز به استفاده از این سرویس هستند، با وارد نمودن Username و Password در این بخش تعریف می‌شوند. به صورت پیش فرض، یک کاربر test برای استفاده در سیستم تعریف شده است.

تست آریانا

برای تست آریانا می‌توانید از برنامه Ariana Client Sample استفاده نمایید. پس از اجرای برنامه متن مورد نظر خود را در جعبه متن مربوطه وارد نمایید. با فشردن دکمه Read Text، سرویس آریانا متن شما را پردازش نموده و به صورت فایل‌های wave در پوشه نرم‌افزار قرار می‌دهد. این پوشه با کلیک روی دکمه Open Audio Folder قابل مشاهده است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد سرویس، نحوه استفاده از API و مشاهده نمونه کدها، به بخش راهنمای اتصال مراجعه نمایید.